Czy banany potrafią latać? Rzucone jak najbardziej. Tak udzielona odpowiedź powinna zamknąć temat latających bananów, gdyby nie firma Piasecki Helicopter (później Boeing Vertol), która opracowała i zbudowała dwuwirnikowy śmigłowiec H-21 Shawnee o charakterystycznym kształcie banana.
Za sprawą wydawnictwa ORLIK możecie skleić model śmigłowca H-21C Shawnee w jednej z trzech wersji: wojskowej, marynarki wojennej oraz ratowniczej. Każdy model zawarty jest w oddzielnej wycinance.
Model w skali 1:33 opracował Aleksey Yamschikov, okładka wersji wojskowej i marynarki wojennej to dzieło Tomasza Króla, natomiast wersję ratownicza rysował Robert Firszt. Ponieważ każda wycinanka różni się od siebie tylko malowaniem poszycia, to trzeba zauważyć, że w wersji ratowniczej poszycie wydrukowane jest na papierze kredowym metalizowanymi farbami.
Każda wycinanka składa się z 12 arkuszy, na których rozmieszczono części modelu, elementy szkieletu oraz szablony oszklenia kokpitu (jeżeli chcemy samodzielnie wytłoczyć owiewkę). Na czterech stronach rozmieszczono 41 rysunków montażowych, które muszą – i raczej wystarczą – aby poprawnie skleić model. Rys historyczny śmigłowca, krótkie porady dotyczące klejenia modelu oraz szablony elementów, które należy wykonać z drutu zamieszczono na drugiej stronie okładki.
Pod względem drukarskim wszystkie wycinanki są idealne. Zwłaszcza rewelacyjnie wygląda wydrukowane poszycie ratowniczej wersji śmigłowca.
Model pod względem trudności należy do średni trudnych, co nie oznacza, że każdy jest go w stanie skleić. Dużo uwagi należy poświęcić kadłubowi, ale skupić należy się na montażu owiewki kokpitu z resztą kadłuba. Z całą pewnością sklejone modele (najlepiej wszystkie) będą przykuwały uwagę na niejednej wystawie, ale równie dobrze będą się prezentowały na półce (oczywiście sklejone).
Ostatnia, jakże ważna kwestia przy (nie tylko) nietypowych w swoich kształtach modelach, to czy model daje się bezproblemowo skleić. Odpowiedzią na tę rozterkę niech będzie galeria zdjęć przedstawiająca etapy klejenia modelu jak również sklejone modele przez autora opracowania.
Wycinanki możecie nabyć w internetowym sklepie wydawnictwa ORLIK w cenie 60zł. Do modelu dostępne są dodatki w postaci laserowo wycinanych elementów szkieletu, łopat i detali za 30zł oraz tłoczona owiewka kokpitu za 8,50zł.

ZDJĘCIA SKLEJONYCH MODELI I ETAPY ICH BUDOWY

PIASECKI H-21C SHAWNEE ARMY – ZDJĘCIA ARKUSZY

PIASECKI H-21C SHAWNEE MARINE – ZDJĘCIA ARKUSZY

PIASECKI H-21C SHAWNEE RESCUE – ZDJĘCIA ARKUSZY