Dzięki uprzejmości Tomasza Weremki z wydawnictwa Seahorse, otrzymaliśmy na potrzeby tej recenzji, kompletną wycinankę wraz z wszystkimi dodatkami szkuty wiślanej z XVIII wieku.

Autorami opracowania w skali 1:100 są Tomasz Weremko i Tomasz Król.

Zaczynamy od podstawy, czyli wycinanki. Składa się ona z sześciu arkuszy z częściami, 1/2 arkusza z wręgami i zapasem koloru, dwóch (w sumie) stron zawierających 18 rysunków montażowych, dwóch stron z opisem budowy szkuty oraz jej dokładny rys historyczny w języku polskim i angielskim. W gratisie dostajecie komplet bloczków z preszpanu wycinanych laserem.

Jak już wspomnieliśmy na początku, otrzymaliśmy od wydawnictwa Seahorse dodatki do wykonania modelu szkuty w postaci: zestawu elementów wycinanych laserowo, komplet drewnianych masztów i rei oraz żagle drukowane na płótnie. Z cała pewnością ułatwią one budowę modelu.

Druk wykonany jest perfekcyjnie. Kolory doskonale imitują drewno, nie znaleźliśmy nigdzie błędów drukarskich (przesunięć druku, zmian kolorystycznych). Widać, że wydawca panuje nad drukarnią, a nie odwrotnie.

Model nie należy do trudnych w budowie (w skali 1-5 oceniono jego trudność na 2) zatem można go śmiało polecieć wszystkim modelarzom, którzy zechcą rozpocząć swoją przygodę z modelami żaglowców. Nie oznacza to jednak, że do poprawnego sklejenia modelu szkuty nie jest potrzebne doświadczenie w obróbce kartonu.

Czas wspomnieć o cenie wycinanki i dodatków. Sama wycinanka to koszt 35zł. Dodatki kosztują odpowiednio: drewniane maszty i reje – 5zł, drukowane na płótnie żagle – 6zł i wycinane laserowo elementy szkieletu – 31zł. Cena całości to 77zł. Nic bardziej mylnego. Wydawnictwo Seahorse sprzedaje model szkuty wiślanej z XVIII wieku w komplecie z dodatkami za 62zł, co pozwala Wam zaoszczędzić 15zł. Nie ma to jak dobry marketing. Brawo.

Na koniec recenzji mamy dla Was jeszcze jedną informację. Kompletny model szkuty wiślanej wraz z wszystkimi dodatkami będzie nagrodą w II Międzynarodowym Konkursie Modeli Kartonowych i Plastikowych w Ścinawce Średniej w klasie ŻAGLOWCE.

Szkuta wiślana z XVIII wieku – arkusze wycinanki

Szkuta wiślana z XVIII wieku – dodatki