Aero MB-200, czyli szafa ze skrzydłami wydawnictwa ANSWER. Model autorstwa Marka Pacyńskiego wydany w bieżącym roku z serii MPModel.
Ponieważ z uwagi na niski numer PESEL pamiętam czasy składnicy harcerskiej i dostarczanych tam modeli plastikowych czeskiej firmy KP bardzo ucieszyłem się gdy ten model pojawił się najpierw w zapowiedziach na Konradusie, a potem u wydawcy. Było wiadomo, że trzeba go mieć i może nawet wykonać, tak z sentymentu.
Sam model opracowany przejrzyście i czytelnie, wydruk bez przesunięć kolorów i różnic barw na arkuszach. Malowanie z Praskiego pułku bombowego. Generalnie model z gatunku, który można w skleić w standardzie ale można też poszaleć. Wielkim plusem po stronie autora opracowania jest wykonanie wszystkich listew wzmacniających, jeśli się je wykonana model bardzo zyska na wyglądzie.
Dokumentacji należy szukać we Francji i Czechach bo u nas jest jej niewiele. Jest jeszcze film o wojnie w Hiszpanii gdzie jest dużo zdjęć wnętrza.
Po wstępnym przejrzeniu i sprawdzeniu do beczki miodu łyżka dziegciu w postaci złego koloru malowania – w oryginale to odpowiadało farbce Tamiya XF-51. Więcej pewnie okaże się w trakcie pracy nad modelem. Generalnie cieszę się, że ten samolot został wydany w kartonie i to w skali jedynie słusznej.

autor: Paweł Ogarek