Sklejając model w skali np. 1:33, często zdarza się, że brakuje Wam ręki przy montażu detalu na kadłubie. Macie też problem przy montażu zastrzałów pomiędzy płatami.
Z pomocą przychodzi lotniczy statyw modelarski, dzięki któremu pozbędziecie się większości (jak nie wszystkich) problemów z brakiem tej dodatkowej ręki.
Opisywany przez nas statyw doskonale sprawdzi się przy montażu jednopłatów oraz dwupłatów o małych i dużych rozpiętościach. Zaczynamy.

Z niezłej kupki elementów widocznych na zdjęciu, które są wycięte ze sklejki topolowej o grubości 3mm powstanie fajny stojaczek.

Składanie stojaka rozpoczynamy od montażu głównego krzyża z naniesionymi podziałkami oraz dostawek do zwiększenia rozpiętości płatów. Zmontowane elementy widzicie na zdjęciu.

Elementu usztywniające stojak, po zamontowaniu w wyciętych otworach, należy przykleić do krzyżaka. Podobnie należny postąpić z elementami usztywniającymi dostawki. W testowym stojaku przykleiliśmy te elementy klejem Magic.

Kolejny krok to montaż pionowych prowadnic z podziałkami.  Takich zestawów montujemy sześć: cztery dla wersji podstawowej i dwa dla dostawek.

Tutaj również sklejamy elementy ze sobą.

Wyjątkiem jest element, który spina całość do prowadnicy pod spodem krzyża i dostawek – wsuwamy go w zaczepy i montujemy śrubą o średnicy 4mm (śruby są w zestawie).

Tak wygląda dolne mocowanie pionowych podziałek.

Tak wygląda krzyżak z zamontowanymi pionowymi podziałkami.

Do pionowych podziałek znajdujących się na dłuższej części krzyża montujemy podstawki do przymocowania kadłuba samolotu.

Kolejny krok to montaż elementów, które posłużą do ustawiania i przytrzymania płatów. W zestawie mamy cztery takie komplety: dwa dla zestawu podstawowego i dwa dla dostawek.

Tak wyglądają elementy trzymające płaty po zmontowaniu.

Wszystkie elementy montujemy na pionowych podziałkach. Całość w wersji podstawowej wygląda tak jak na zdjęciu.

Dostawki prezentują się tak. Na zamieszczonym zdjęciu już z zamontowanymi łącznikami do krzyżaka.

Stojak w wersji z dostawkami wygląda naprawdę imponująco. Zmieści się na nim taki wielkolud jak np. Gotha G.IV w skali 1:33.

Czas na małe podsumowanie. Stojak montowało się bez żadnych problemów. Elementy pasują do siebie, są dobrze wycięte i skalibrowane. Płaty oraz kadłub w podstawkach przytrzymujemy gumkami recepturkami.
Niestety, w czasie skręcania stojaka nie mieliśmy okazji przetestowania go na klejonym modelu. Jednak według nas spełni on swoje zadanie bez problemu.
Cena stojaka w wersji podstawowej to 100zł, dostawki kupicie za 50zł, a stojak w wersji rozszerzonej to koszt 140zł. Czy warto? Z całą pewnością.
Zamówienia na stojak można składać e-mailem pisząc na adres: stojakimodelarskie@gmail.com