Wrocławskie wydawnictwo WAK to prawdziwa kopalnia modeli dla początkujących modelarzy kartonowych. Kolejnym modelem przeznaczonym właśnie dla nich jest polski myśliwiec PZL P-11g Kobuz.
Model został opracowany w skali 1:33 przez Lecha Kołodziejskiego, zatem gwarantuje bezstresowe sklejanie. Opracowaniem graficznym zajął się Marcin Dworzecki, a okładka to dzieło Tomasza Króla.
Wycinanka składa się z 4 arkuszy A4 z częściami modelu, jednego arkusza z elementami szkieletu, czterech stron z dokładnymi rysunkami montażowymi oraz 4 strony zawierające krótki rys historyczny samolotu i tekstową, bardzo dobrze napisaną instrukcją sklejania modelu krok po kroku. Oczywiście instrukcja i rys historyczny samolotu występują w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Jedną stronę okładki poświęcono na reklamę – i tu ogromne brawa – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Pod względem drukarskim nie możemy napisać żadnego złego zdania. Wszystko jest w najlepszym porządku.
Model – przeznaczony dla początkujących modelarzy kartonowych – można wykonać w wersji pełnej i uproszczonej. Ponieważ autor opracowania nie jest do końca pewien czy prototyp posiadał oznakowanie na kadłubie w postaci cyfry “1” i czy miał na kołach owiewki, to pozostawił modelarzom decyzję w jakiej konfiguracji skleić Kobuza.
Podsumowując – mamy jedną uwagę. Samolot na okładce sugeruje inny kolor malowania niż to w wycinance. Ale jest to tylko drobny szczegół, który nijak nie wpłynie na sklejany model.
Wycinanka dostępna jest w internetowym sklepie wydawnictwa WAK oraz w sieci salonów EMPIK w cenie 30zł. Do modelu możecie zakupić laserowo wycięte elementy szkieletu w cenie 10zł oraz wytłoczoną owiewkę kabiny pilota również w cenie 10zł.