Škoda 742 − rodzina kompaktowych samochodów osobowych produkowanych w Czechosłowacji pod marką Škoda w latach 1976−1990. Należały do niej przede wszystkim wielkoseryjne modele Škoda 105 i 120 oraz mniej liczne: 125, 130, 135, 136. Zastąpiła modele 100/110. Do napędu używano benzynowych silników R4 OHV montowanych za tylną osią pojazdu na którą przenoszony był napęd. Następcą został przednionapędowy model Favorit. Łącznie wyprodukowano 840 561 egzemplarzy Škody 105 w różnych wersjach wyposażenia.

Tyle historii poczciwej Skody – czas na danie główne, czyli model w skali 1:25, który zaprojektował Adrian Wandtke. Na wstępie ostrzeżenie: model nie należy do łatwych w budowie ze względu na obłe kształty, które stanowią nie lada wyzwanie.

Zacznijmy od okładki: Skoda, którą tu zaprezentowano to dzieło (rysunkowe oczywiście) Łukasza Półrolnika. W wycinance znajdziemy 4 arkusze formatu A4 z częściami, cztery strony z rysunkami montażowymi, krótką instrukcję montażu i okładkę.

Jak już wspomnieliśmy, model nie należy do łatwych w klejeniu. Obłe kształty wymagają skupienia i poświęcenia im odpowiednio dużej uwagi aby model wyglądał jak Skoda, a nie jak nieociosany kawałek drewna.

Wydruk nie posiada żadnych wad (przynajmniej my tego nie stwierdziliśmy). Aby ułatwić budowę modelu, wydawnictwo oferuje elementy wycinane laserowo włącznie z bieżnikiem kół.