TS-11 ISKRA R NOVAX ‘1919’, czyli niebieska Iskra o numerze bocznym 1919 to model wydany w ramach serii MSModel.
Za opracowanie modelu w skali 1:33 odpowiada Marcin Straszewski, a Iskierkę w locie namalował Seweryn Fleischer.
Nasza wycinanka składa się z z 6 arkuszy z częściami modelu i aż 4 kartek (8 stron), na których zamieszczono bardzo dokładne rysunki montażowe. Rys historyczny wraz z tekstowym opisem budowy modelu znajduje się na jednej stronie. Jak zwykle jesteśmy czepialscy. Będziemy i tym razem. Czepimy się – kto by się tego spodziewał – czegoś co jest, a tego nie ma, czyli opisowej instrukcji sklejania modelu. Z całym szacunkiem do projektanta, jeżeli opracowuje się taki model, fajny model, to powinno się poświęcić trochę czasu na rozpisanie poszczególnych etapów budowy modelu. Przykładem dla wszystkich powinien być Paweł Mistewicz i jego tekstowe instrukcje sklejania modeli.
Drukarsko wszystko wygląda bardzo dobrze. Kolory są dobrze nasycone, brak przebarwień przesunięć druku lub innych błędów drukarskich.
Model należy do średnio trudnych, jednak – jak przy każdym modelu – trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szczególną uwagę należy poświęcić kadłubowi, aby uniknąć skręceń kadłuba.
Koszt modelu to 79zł, a do nabycia – włącznie z dodatkami – będzie już wkrótce w sklepie internetowym wydawnictwa ANSWER.