Wydawnictwo ORLIK przygotowało dla wielbicieli kartonowych modeli kolejowych nie lada gratkę. Jest nią wycinanka z modelem lokomotywy spalinowej MAFFEI WLs typ Bd.
Model został zaprojektowany  w skali 1:25 przez Jacka Tryca, dla którego jest to projektancki debiut, zarówno przy opracowaniu modelu jak i wykonaniu ilustracji znajdującej się na okładce wycinanki.
Co zatem proponuje nam projektant-debiutant? W wycinance znajdziemy 3 i 3/4 arkusza z częściami lokomotywy i szablonami elementów do wykonania z drutu, 5 stron z bardzo dokładnymi i rzeczowymi rysunkami montażowymi, 1 stronę zawierającą kilka zdań rysu historycznego lokomotywy oraz – co cieszy nas najbardziej – tekstowy opis budowy krok po kroku z podziałem na poszczególne sekcje (np. ostoja, kabina, silnik z osprzętem). Sam model jest opracowany znakomicie. Gratulujemy debiutu i czekamy na inne modele.
Pod względem drukarskim wszystko prezentuje się znakomicie. Elementy czarne są czarne, czerwone są czerwone, a wszystkie kolory idealnie nasycone.
Zatem komu można polecieć ten model do sklejenia? Patrząc na ilość elementów – trochę ponad 150 – ilość dokładnych rysunków montażowych i inteligentnie napisaną tekstową instrukcją budowy, według nas model może skleić nawet początkujący modelarz kartonowy, jeżeli poświęci dużo uwagi i będzie cierpliwy przy sklejaniu silnika (ten jest najbardziej skomplikowany w modelu).
Wycinankę w cenie 25zł możecie nabyć w internetowym sklepie wydawnictwa ORLIK. Kto nie chce się bawić w wycinanie podklejonych na kartonie elementów, może zaszaleć i kupić te elementy wycinane laserowo za 16zł. Z całą pewnością ułatwi to budowę, a na pewno ją skróci.

ZDJĘCIA LOKOMOTYWY Z MUZEUM NA DWORCU WARSZAWA GŁÓWNA

ZDJĘCIA Z BUDOWY SURÓWKI ORAZ GOTOWY MODEL

ZDJĘCIA ARKUSZY WYCINANKI Z MODELEM