Dziś zaprezentuje Wam – tak szybciutko – model wydany w Wydawnictwie Answer, a firmowany MPModel Pana Marka Pacyńskiego, czyli Stearman PT-17 Kaydet.
Od zawsze obok „rur” podobały mi się dwupłatowce. Subiektywnie oceniam, ze Stearman należy do ścisłej czołówki najładniejszych dwupłatowców na Świecie obok PWS-26, AN-2, Christen Eagle, Pitts Special i PO-2, czy prawie zapomniana przez wszystkich Avia B-534.
Sama wycinanka jest ładnie zaprojektowana. Karton bardzo dobry, druk także. Nie zauważyłem żadnych wad drukarskich.
Prezentowany model autor określa jako dość prosty w budowie, ale jak widać – to doskonała platforma do poważnych waloryzacji – bowiem chyba każdy samolot z silnikiem nie osłoniętym, czy odkrytą kabiną pilota w której można poszaleć z linkami, podłużnicami etc. daje możliwość wykonania niezwykle zdetalizowanego modelu.
Ten model daje nam możliwość wykonania oddzielnych powierzchni sterowych, oraz silnika w stopniu aż nadto – jak na „prosty” model. A te taśmy i linki do wykrzyżowania płatów – to już wisienka na torcie i urok dwupłatów.
Model bardzo ładnie wydrukowany i kolorystycznie też całkiem fajny. Mała ilość arkuszy nie oznacza, ze model będzie należał do „weekendowych”. To niewielki samolot – więc i części niewielkie – stąd mało arkuszy, ale upchnięto wszystko co być powinno.
Polecam wszystkim miłośnikom maszyn dwupłatowych. Nie może bowiem w kolekcji zabraknąć tak znanego i legendarnego samolotu.

Autor: Bartek Walczak