Model Bristol F.2b jest pierwszym modelem samolotu wydanym przez wydawnictwo DrafModel i mam nadzieję, że nie ostatnim. Autorem modelu jest Pan Rafał Drzymulski okładkę projektował Pan Jarosław Wróbel, a zdjęcia repliki samolotu znajdującej się czasowo w Krakowskim Muzeum Lotnictwa wykonał Pan Jan Hoffmann.
Model wydany w formacie zeszytu A-4 składa się z sześciu arkuszy z częściami które umożliwią nam zbudowanie jednej z chyba najbardziej znanych wersji Polskich Bristoli czyli maszyny o Brytyjskim numerze H 1279 i Polskim oznaczeniu 20.48 służącej w 1 eskadrze wywiadowczej 3 Pułku lotniczego w Poznaniu stacjonującej we wrześniu 1920 roku na lotnisku Dojlidy koło Białegostoku. Zdjęcie tego i innych Bristoli można zobaczyć i prześledzić ich historię służby w publikacji Polskie Skrzydła nr.22 wydawnictwa Stratus.
Model mimo iż jest lotniczym debiutem autora opracowany bardzo porządnie i czytelnie kolory nasycone z bardzo delikatną waloryzacją. Nie ma elementów ,, zmyślonych ” przy elementach wnętrza kadłuba zastosowano druk dwustronny. Podczas pracy nad modelem autor korzystał przede wszystkim ze zdjęć repliki tego samolotu która czasowo była na ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
W modelu znajdziemy oprócz krótkiego rysu historycznego krótką opisową instrukcję budowy oraz co jest warte podkreślenia bardzo czytelne rysunki montażowe.
Od dłuższego już czasu w modelarstwie kartonowym stosowane są różne elementy i dodatki do waloryzacji. Na początku były to wręgi i drobne elementy wycinane laserem. Teraz coraz śmielej wchodzą na rynek zestawy części w technologi druku 3D. Taki też zestaw dodatków do modelu można dokupić.
W skład zestawu wchodzą: elementy kadłuba w wersji podstawowej i rozszerzonej, elementy szkieletu skrzydeł, drobne detale wycięte laserem z czarnego kartonu barwionego w masie, elementy w technologii druku 3D karabin maszynowy Lewis 7,7 mm oraz sześć zapasowych magazynków, karabin maszynowy Vickers 7,7 wraz z podstawą i celownikiem, fotel pilota, bomby Coopera 25lb 8 sztuk, koła 2 szt, śmigło drewniane.
Podsumowując bardzo dobrze że wreszcie ten model ujrzał światło dzienne i to że wydawca zdecydował się na wprowadzenie tylu dodatków uatrakcyjniających. Nie bez znaczenia też jest cena – 30 PLN.
Teraz tylko pozostaje czekać na pierwsze zdjęcia z budowy modelu a na festiwalach i konkursach modelarskich na piękne gotowe Fightery.
autor: Paweł Ogarek
Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!
Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult
time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
looking for something completely unique.
P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!